weridpersonokay
weridpersonokay weridpersonokay
  • 09-05-2021
  • Mathematics
contestada

At SaveRite, a 4-ounce carton of juice costs $0.85 and a 16-ounce carton costs $2.70. Which size carton would you buy to pay the least amount per ounce?

Respuesta :

ethansmith54 ethansmith54
  • 09-05-2021

Answer:

16-ounce carton

Step-by-step explanation:

you divide by the cost by the amount of ounces per cent and when buying the  4 ounce one is 21 cents per ounce while the 16 ounce one is 16 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

does the angle measure stay the same when you dilate a shape?
Leptin is a hormone that tends to reduce food intake. it is produced by what kind of cells?
What was the main issue relating to Reconstruction that divided Republicans at the end of the Civil War? If you had been a member of Congress at the time, what
Which important document announced that the American colonies no longer wished to be part of the British empire?
why is there no single correct process of scientific investigation
_____ are drugs used to relax, calm, or tranquilize.
Find each unit cost rounded to the nearest cent. Then determine the better buy. 3 cans of corn for $1.68; 5 cans of corn for $2.45
Describe the similarities and differences between a rhombus, square , and rectangle.
Can some one write me a paragraph on Monarchy's in medieval Europe?
The active seismic region surrounding the Pacific Ocean is known as the __________. A. Great Barrier Reef B. Ring of Fire C. Great Artesian Basin D. Vinson Mass