adrienmejia25ovkezx adrienmejia25ovkezx
  • 08-11-2017
  • Mathematics
contestada

Find each unit cost rounded to the nearest cent. Then determine the better buy. 3 cans of corn for $1.68; 5 cans of corn for $2.45

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 08-11-2017

1.68 / 3 = 0.56 per can

2.45 / 5 = 0.49 per can

 the 5 cans for 2.45 is better because it is cheaper per can.

Answer Link

Otras preguntas

Ils mangent les pizzas. . 1.Ils la mange. 2.Ils les mangent .
Which is a true statement about the given ratios? 9 22 5 12 14' 28'7'14 9 J1 ال۔ O 14 O J1 ال--- V 22 28 12-3 12 14 22 28 9 12 > 14 14
HELP ASAP Which of the following is NOT a statistical question? a. How old are the members of the football team? b. Who is the captain of the football team? c.
Gina wants to take dance classes. She compares two dance studios to determine which has the best deal for her. Dance World charges a rate for each class. Toe Ta
State the amplitude and period of the sine function below​
3.A train can travel 360 miles in 4 hours. How much time will it taketravelling 585 miles?​
- ¿Me escuchas? -Sí, ____ escucho atentamente. A. los B. nos C. me D. te
plzzzzzzzzzz help me I'm so lost
five balls, numbered 1, 2, 3, 4, 5, are placed in a bin. two balls are drawn at random without replacement. what is the probability that the sum of the numbers
Please help with this question​