gfurgason84 gfurgason84
  • 07-05-2018
  • Mathematics
contestada

Adam spent $3.42 on orange juice. It costs .12 per ounce. How many did Adam buy?

Respuesta :

xXlemonxlimesxx
xXlemonxlimesxx xXlemonxlimesxx
  • 07-05-2018
Hi, 


 I would say that the answer is 28, but it still doesn't add up because when you multiply 12 by 28 you get $3.36 which isn't enough to meet his total, so I tried multiplying 12 by 29 and I got $3.48, which is six cents over his total. So I'm sorry if it is wrong I tried to help to my best ability.

I hope it helps, have a great day/night!!!
Answer Link

Otras preguntas

When did the us gain territories and become an imperial power?
FREEEEEEEEEEE POINTS
Match the excerpt of Lowell's "For the Union Dead" with the appropriate poetic device. imagery 1. "a savage servility/ slides by on grease" 2. "for the dark dow
correct?===================
What would be the phenotype of a frog if yellow toes is dominant and the frogs genotype was Yy? Yellow Or Not yellow
In class we made salt crystals. To do this we put a supersaturated solution of salt into a glass of water. After a few days the water evaporated and the salt cr
can someone please help me
We come in different shapes, colors and sizes. On our insides, we’re full of surprises! Who are we?
Antonio wants to examine the sales in a restaurant during a period of time from 2 hours before to 2 hours after the peak dinner time and graph his results. If t
Why does prices rise when the demand of a product is high?