01boxerlady 01boxerlady
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples *? 5 ? 15
Cost 0.70 3.50 7 ?

Apples cost $ __ per pound.

Respuesta :

dsgrw
dsgrw dsgrw
  • 10-04-2018
It costs $0.7 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

which layer of the earth is made out of melted metal?
Complete the inequality. 59% ___ 3/5 > < =
how did elizabeth drinker try to help her husband and other interned quakers
What is the answers to this problem? Please help!!
Why do firefighters learn the power of using body mass? O Use arms to life the overhead door. O Arm and leg strength are the most important for pulling and push
Particles in a solid are _____ far apart not moving close together
Find the sun of NOM PLEASE HURRY Answer choice D: 4/5 since u can’t see it sorry
Name 5 things a book urges you to do.
HELP PLZ What connections can we make between finding the slope of a line connecting two points and the distance between those same two points?
sentences with the word limited Help plz