valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

Answer PLZ! Which sentence most clearly uses a stereotype? A. Brush and floss every day to ensure a healthy smile. B. Statistics show that soccer is growing in
Find the equation of the linear function represented by the table below in slope- intercept form. X у -3 -6 1 1 -2 5 2 9 6
A body was found at midnight in a warehouse where the temperature was 55. The medical examiner found the temperature of the body to be 66. What was the approxim
I can’t tell if my answer is correct , please help !!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!!
can somebody explain an easier way to do it
how to find X using pythagorean theorem if the other two sides are 10 and 8
Translate the (female) teacher into Spanish in the box below:
Which statement best describes an advantage of indirect democracy over direct democracy? A. It can help citizens feel more connected to government. B. It can be
Help im lazy im looking for h
Can someone help me with this, I will mark you as brainliest!