Jasmine wants to buy a hardcover set of her favorite book series. She can buy the 6-book set for $69.95 or she can buy each book individually for $14.95 each. Write an inequality and tell which is the better deal?

Respuesta :

Kbest
6 book set = 69.95
6 separate books = 14.95 = 6x14.95= 89.70
69.95<89.70, 6 book set is a better deal