emvaneps
emvaneps
09-01-2018
Mathematics
contestada
what is the unit cost for "$3.45 for 3.7 oz"
Respuesta :
Yna9141
Yna9141
22-01-2018
The unit cost of this particular item is calculated by dividing the price per the number of ounces present. That is,
UC = P / n
Substituting the known values,
UC = $3.45/3.7 oz
Simplifying will give us the answer of $0.93/oz.
Answer: $0.93/oz
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 89+ )
Otras preguntas
Which of the following is true? A Tangent is positive in Quadrant I. B Sine is negative in Quadrant II. C Cosine is positive in Quadrant III. D Sine is positive
The surface area of a cube is 864 in2. What is the area of one face of this cube?
e^(2x) — 3e^x + 2 = 0 Solve for x
The ________ in literature is between the antagonist and another person or force. a. denouement b. procession c. conflict d. rising action
The profits in hundreds of dollars, P(c), that a company can make from a product is modeled by a function of the price, c, they charge for the product: P(c) = –
Which sentence uses correct punctuation? My mother always told me that, "slow and steady wins the race." My mother always told me that, "Slow and steady wins th
To achieve the desired__________, the last scene of the play takes place in total darkness
What is the equation of a line passing through (-6, 5) and having a slope of 1/3?
Maya and Sally were the two finalists in a singing competition. The person with the most votes from the audience was chosen as the winner. Sally received 25% of
The speed of light is 3 x 105 kilometers per second. What is that in standard form?