zfrye4 zfrye4
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

If a box of 15 cookies cost $9 what is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 09-01-2018
Divide 9 by 15.

9/15= 0.6

Each cookie costs 60 cents.

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link
letstalkofficiozom34
letstalkofficiozom34 letstalkofficiozom34
  • 09-01-2018
This iss imple to find the answer to this equation you will divide the 15 cookies by 9 the price of them. And your remaining answer would be how much each cookie costs. So 9 / 15 = about 6 cents per cookie.
Answer Link

Otras preguntas

How does the exponent of each power of ten correspond with placing a decimal?
The tooth surfaces that face the tongue are known as _______ surfaces. a. occlusal b. mesial c. distal d. lingual
how did the colonists react to the intolerable acts
The final authority on legal questions in the United States is
To advance rightward from one cell to the next in a table, press the ____ key
The _____________________ influenced the sentiments and ideas found in the Declaration of Independence. a. Second Treatise of Government c. Constitution b. A
The Smith family is afflicted with a genetic disorder known as Pinocchio nose syndrome, which causes affected adults to grow noses in excess of five inches long
Sanskrit is the ancient language of _____.
the caste system in india was used for what purpose A) to ensure that all people had an adequate income B)to prevent the rich from taking to much power C) To
Yellow fever is common in the United States. a. True b. False