ausinare3807 ausinare3807
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

A 24fl oz jar of spaghetti sauce sells for 2.69.Another jar that holds 1 qt of sauce sells for 3.29. Which is a better buy?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
12 oz jar = 360ml so 24 oz = 720 ml and costs $2.69
1 qt jar = 3785ml and costs $3.29
comparing the two prices, the best jar to buy is the one holding 1 qt of sauce
Answer Link

Otras preguntas

The first term in a geometric sequence is 2 and the fifth term is 8. What is the 13th term?
which of these is NOT one of the main parts of an email?A.headerB.subjectC.bodyD.reply
The Civil War officially began with the bombardment of Fort Sumter by the Confederate forces. t/f
voy (ser) un evento especial en cuba. Yo estare (estar) muy emocionada. Explain why the verb ser is used in the FIRST sentence above. Explain why the verb esta
Which of the following are geographical characteristics of china? mekong river yellow river tibetan plateau baekdu mountain gobi desert deccan plateau
Please someone help me in my French homework :)
How many times does 44 go into 6,668??? Plz
Strategy practice mike is 8 years older than Kyle is 6 years old. The sum of mikes, kyles, and Jamal's ages is 23. How many years old is Jamal?
What is the cube root of 6859
What words can i make with p n c g t u q d??