Maminana Maminana
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

A case of four items cost $5.52 at Costco what is the price of each item?

Respuesta :

elmakol123 elmakol123
  • 10-12-2017
each item cost $1.38 i did 5.52 divided by 4 and got $1.38
Answer Link
kristasearles
kristasearles kristasearles
  • 10-12-2017
The correct answer to this problem would be $1.38 per item

If four items cost $5.52, we can divide this price by 4 which is the number of items

5.52 divided by 4 = $1.38

I hope this helps! <3 
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me? The question in the square red box.
Alexis has a piece of red paper that is 4 centimeters wide. Its length is twice its width. She glues a piece of blue paper on top of the red piece measuring 3 c
Why didn't the Great Depression hit Great Britain as hard as it hit the United States?
I am greater than 6 I am less than 20 I have three ones
What is the geographic origin of Christianity?
12 less than one-eleventh of some number, w"
Why didn't the Great Depression hit Great Britain as hard as it hit the United States?
2000 tickets were sold in an exhibition on Saturday. The cost of a ticket for an adult is $4 and for a child is $2. The total amount collected on Saturday was $
what does 6(-2.1k - 2) + (7k + 5) equal
Factorise: 2p² - p - 10