dabrooke
dabrooke dabrooke
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

6 lbs of tomatoes cost 48$. How much would 32 lbs cost?

Respuesta :

ssm19
ssm19 ssm19
  • 10-12-2017
The answer would be $256:

32lbs / 6lbs = 5.333333333

$48 x 5.333333333 = $256
Answer Link
rosamorales rosamorales
  • 10-12-2017
1. 6 48
— = —
32 x

2. cross multiply

6(x) = 6x
32 (48) = 1536

3. you’re left with
6x = 1536
4. divide
6x 1536
— = ——-
6 6
5. answer is $256
Answer Link

Otras preguntas

0.0009999 as a fraction
Solve this proportion x/6 = 3/8How did you do it???
What happened to the American forces in the Philippines
a checking account lets you have?
Michel car can travel 25 miles on one gallon of gas.the cost of gas is $3.75 per gallon.Which equation would calculate the total cost of gas,t based on the numb
in the picture the organelle depicte is a
Protestants and Catholics both used education to win supporters. T or F
Employee noticed that watches that causes the word $300 are being sold for $696 what is the markup percenTage
At TopSpeed a rabbit can cover 7 miles in 12 minutes if a rabbit could continue at this rate in definitely how long would it take the rabbit to cross the 220 mi
How do you get better at physics