jadawalton679 jadawalton679
  • 08-12-2017
  • Mathematics
contestada

Pinto beans cost $4.59 per bag. How much would 3/8 of a bag cost? [Round to two places.]

Respuesta :

W0lf93
W0lf93 W0lf93
  • 20-12-2017

1 Bag pinto beans cost - 4.59   
3/8 of its cost ?    
-> 3 /8 * 4.59   
-> (3 * 4.59) / 8  
-> ( 13.77)/8  
= 1.72     
so the 3/8 of a bag cost is $1.72
Answer Link
iamahuman091 iamahuman091
  • 29-10-2020

1 Bag pinto beans cost - 4.59    

3/8 of its cost ?    

-> 3 /8 * 4.59    

-> (3 * 4.59) / 8  

-> ( 13.77)/8  

= 1.72      

so the 3/8 of a bag cost is $1.72

Answer Link

Otras preguntas

Matthew walks 5/8 mile to the bus stop each morning how far will he walk in 5 days
Why was the Great Depression was such a worldwide catastrophe?
An experiment applies heat to a substance and produces a gas that is a new and different substance. Choose the true statement. A. This represents a physical c
Besides air pollution, four other important types of pollution are soil, water, waste, and __________. a. dust b. wind c. cloud d. noise Please select the b
A paragraph that has its topic sentence last is _____. a rectangle an inverted triangle a regular triangle
Oracion con la palabra aboyar
What is a number that multiples to get 36 but adds to get -12
Objectivity is only a small part of assessing a Web site. a. True b. False
True or False: Driving a motor vehicle after taking substances which alter the central nervous system can have side effects which include impaired attention, re
If y=3x+2 find the value of y when x= -2