jmorris1799oyfske jmorris1799oyfske
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada


Say you are at a grocery store and find an item without a listed unit price. How would you calculate the unit price for this item?

Respuesta :

stunnababby stunnababby
  • 01-11-2018

Answer: The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy. Just divide the cost by the quantity.

got 100%:)

Answer Link

Otras preguntas

What does Obama claim is a similarity between the students listening to his speech and his own experience as a student?
convert 5.68g of NaCl to moles
A​ student's course grade is based on one midterm that counts as 5​% of his final​ grade, one class project that counts as 25​% of his final​ grade, a set of ho
SAT scores were originally scaled so that the scores for each section were approximately normally distributed with a mean of 500 and a standard deviation of 100
A regular heptagon has an apothem of approximately 6.7 cm and a perimeter of approximately 45.5 cm. Find the area of the heptagon.
A coin is tossed two times. What is the probability of getting one heads and one tails?
Bacteria will not be found on fruits or vegetables. TrueFalse
The Silk Road was specifically developed to____? A. Allow for easier trade with Europe b. Exchange ideas within Chinese empire c. Provide access to the Great Wa
Which machine would you use to apply a chemical solution on mango fruits which have been infested by fungi
What is the average velocity between 12.0 and 15.0 seconds