You can buy three sandwiches for 4.95 for sandwiches for 6.72 which is the better buy.Is This Equivalent and What is the answer?

Respuesta :

in buiyn 3 sandwhiches for $4.95. each one will come out to $1.65   .......  buying 4 sandwhiches for $6.72 each one will come out to $1.68........  I would say the better buy is the 3 sandwhiches .