terriontejones1 terriontejones1
  • 06-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a 9 oz box of rice $1.25

Respuesta :

gypsyhorse4me
gypsyhorse4me gypsyhorse4me
  • 06-12-2017
12 oz box o rice divided by 1.93 = 16 cents per oz
6 oz box o rice divided by .90 = 15 cents per oz
9 oz box o rice divided by 1.25 = 13 cents per oz.
The third option is the most cheapest.
Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

Match the term with its definition.
What is the significance of this passage as seen through a historical lens?
The chain of stratovolcanoes circling the pacific is called?
Hunter took his sick puppy to Jade to get medication. Jade is
What is ​ BC ​? Enter your answer in the box.
Does anybody know any of these work needs to be shown answer ASAP
Where is the train system most extensive? United States France Canada Haiti
Which regions of the world face the highest rates of chronic hunger?
What is a real life example of osmotic pressure?
What is a counterexample for the conjecture conjecture any number that is divisible by 2 is also divisible by 4?