erikasee1836 erikasee1836
  • 06-12-2017
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for 2.79 or a 15 ounce jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate

Respuesta :

bluebelltoli bluebelltoli
  • 06-12-2017
8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

6*4-25/25 help pleaseee
help me with english please....
A large hardware store collects data about what its customers buy and stores these data in a data warehouse. if you were the store's buyer for lawn equipment, w
Career selection should be based on salary alone. Please select the best answer from the choices provided T F
Barney has launched a start-up that sells mobile phones. He wants to have a direct distribution network where he can sell to customers, interact with them witho
3. Find the Lateral Surface area.4. Find the total surface area.8cm8cm10cm12cm9cm​
What do parables and fables have in coCmmon
Which of the following organisms can have all of the energy it uses to move, grow, and survive traced back to radiant energy from the Sun?a treea humana flowera
Tony took a math quiz last week. There were 80 problems on the quiz and Tony answered 70% of them correctly. How many problems did Tony get correct? Answer: 56
Jackie buys three hotdogs and one pretzel from a restaurant for $12.25 Sylvia buys two hotdogs and four pretzels from the same restaurant for $16.50 which syste