koalalover215
koalalover215 koalalover215
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?

Respuesta :

calubsayer calubsayer
  • 14-11-2017
The answer is $5.99...$23.96 divided by 4 is $5.99
Answer Link
chisnau chisnau
  • 23-08-2019

Answer:

Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Step-by-step explanation:

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip.

Total number of cans of cooking fuel bought = 4

So, the cost of each can = [tex]\frac{23.96}{4}=5.99[/tex] dollars

Hence, Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Answer Link

Otras preguntas

What happened to the kind of fighting that took place in the final phase of the war?
Which of the following was the purpose of mendicant orders? A. to shape chivalry B. to advise the king C. to fight heresy D. to beg for food Which of the f
What are the purposes of a concluding statement? Check all that apply
how many liters of water are added to 165 grams of magnesium nitride to make 2.40 M solution
what is the basic difference between an open class system and a closed class system
What is the chemical formula of magnesium bromide?
temperature in alaksa​
In the fifth grade at Lenape Elementary School, there are 3 4 as many girls as there are boys. There are 63 students in the fifth grade. How many students are
what the word affects means ​
What are he zeros of f(x) = x(x - 9)?