spalshgod
spalshgod spalshgod
  • 08-11-2017
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 3 pounds of hamburger for $11.37. How much does 1 pound of hamburger cost?

Respuesta :

bob3141
bob3141 bob3141
  • 08-11-2017
One pound of the burger is 3.79
You do 11.37(the total cost of the meat) divided by 3(the amount of meat she got) to find the answer
Answer Link

Otras preguntas

Proportional realationships
Why did the Roman Empire produce more coins?
Q.9-Draw the "tongue" and label the various taste zones.​
write 5 functions of office?eph​
1019711who is the tallest person in the workVA1MakiProMat​
A school had 320 students last year. This year, there are 10% more students. how many students are there this year.
Mohammed built a building that can carry up to 5 tons. If each person weighs about 150 pounds, how many people can fit onto the building that Mohammed built?
Plz help! (picture below) Will mark brainliest or correct one!
What were the signal capitalist institutions that underpinned overseas endeavors? How in turn did imperial expansion promote the further growth of capitalism?
Busca informacion y relaciona en tu cuaderno cada uno de estos autores con el libro de viajes que escribio