savannahcunninoyezy1
savannahcunninoyezy1 savannahcunninoyezy1
  • 08-11-2017
  • Mathematics
contestada

The Ribys spent 5625 for 4.5 acres of land Find the price per acre

Respuesta :

jamiexx
jamiexx jamiexx
  • 08-11-2017
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250. 
Answer Link
SomaNoir
SomaNoir SomaNoir
  • 08-11-2017
It's easy. What you need to do is divide the amount of money spent by the amount of acres bought. So it's $5,625 divided by 4.5 acres, which would look like $5,625/4.5, which equals $1,250 spent of each acre owned.
Answer Link

Otras preguntas

Vishal notices that his sports car is decreasing in value over time. He paid $40,800 for the car, and after 6 years, he sees that it is worth $29,400Find a line
I need help with the answer plz
I need help with this problem and show your work plz thanks
Which is the correct Lewis structure for acetylene (C2H2)?
2/3 + 3/4 = ????????????????
Triangle XYZ has vertices X(–1, –3), Y(0, 0), and Z(1, –3). Malik rotated the triangle 90° clockwise about the origin. What is the correct set of image points f
Write complete sentences using the cues provided.i need sentences please.
m^3+9m Factoring. Please help
Which of the following statements best describes the domain of the functions tan and arctan? Tan domain is all real numbers; Arctan domain is all real numbers.
Which of the following is a cluster of cells that surround a developing egg in the ovary