Shadefur
Shadefur Shadefur
  • 06-11-2017
  • Mathematics
contestada

if you bought 20 potatoes for $1 how much is one potato?
(Unit Rates)

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-11-2017
If you bought 20 potatoes for a dollar, then each potato was 5 cents
Answer Link

Otras preguntas

Is this correct? Someone please help me
One cup of​ grated, fresh Parmesan cheese weighs 3 ounces. How many cups of grated cheese can you expect to get from a​ 4.5-pound block of fresh​ Parmesan?
Fascist leaders Benito Mussolini of Italy and Adolf Hitler of Germany were considered totalitarian rulers because they exhibited which characteristic in their r
Sam invests $4300 in two different accounts. The first account paid 2 %, the second account paid 13 % in interest. At the end of the first year he had earned $2
Determine the value of a certain number which when multipled by itself gives the same value as 567×63
What is the value of t? 37°
Help solve with steps please! 7p^2-38p-24=0 Best answer gets brainliest!
Why is a handmade feel associated with craft?
Help solve with steps please! 7p^2-38p-24=0 Best answer gets brainliest!
Name and provide a brief description of the 3 parts of king Shaka International airport