califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which statement accurately describes the historical significance of Mehmed II and Sulayman and the magnificent?
Select all of the true statements about financial literacy. Financial literacy is the knowledge about money and what you do with money. Financial literacy incl
1. Define fitness as it used to describe adaptation(11.3).
Divide (x^3-8x^2+17x-10)/(x-5)
-3√-20 written as a complex number
How many days till Christmas
One characteristic of all linear functions is that they change by 1) equal factors over equal intervals 2) unequal factors over equal intervals 3) equal diff
The author is describing the slow march towards Nazism in Germany during the 1930s, which ultimately led to the Holocaust. Based on the excerpt, what do you fe
triple a, then subtract b from the result
I need help with solving inequalitiy but in fraction form:/