searaotero
searaotero searaotero
  • 10-10-2017
  • Mathematics
contestada

Pizza planet is running a special: 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?

Respuesta :

albadranzainab5
albadranzainab5 albadranzainab5
  • 10-10-2017
The unit rate would be $5.50.
You would do $16.50/3=5.5

Check: 5.5*3=16.5
Answer: One pizza costs $5.50- (unit rate for one pizza).

Hope this helps!
Can u plz mark me as brainliest? I really need it!
Answer Link
400379 400379
  • 08-05-2020

Answer:

$5.5

Step-by-step explanation:

16.5 ÷ 3= 5.5

Answer Link

Otras preguntas

if x +$0.05=$0.83,then x=
Which is the best description of the outcome of the 1961 Vienna Summit? A. Khrushchev and Kennedy agreed to remove missiles from secret locations. B. Fidel Cast
Is greys anatomy considered a soap opera
There were a total of 6 soccer games a month the season. the season is played for 2 months. how many soccer game are in the seasons?
solve it (8×48÷5)-8=?
what did hitler mussolini and stalin have in common
Which civilization first developed a civil service system, invented gunpowder, and manufactured porcelain?
How much more harmful is the nicotine in smokeless tobacco than cigarettes? A. 20 times more B. the same amount C. 3 times more D. 3 times less
What two major weapons did the hittites use to expand their empire?
You estimate that a kitten weighs 8 pounds. The actual weight of the kitten is 6 pounds. Find the percent error. Round your answer to the nearest hundredth of a