contestada

John wants to buy a watermelon that weighs 5.7 pounds.The watermelon is priced at $1.58 per pound.How much is the total cost of the watermelon

Respuesta :

Divide them both.. by each one
To do this multiply:

5.7 * 1.58
9.006

Rounding to the nearest cent:

$9.00

Hope this helps!