Reagan9904 Reagan9904
  • 06-10-2017
  • Mathematics
contestada

The 16 pound turkey cost $14.24 what was the price per pound

Respuesta :

tejals2005 tejals2005
  • 06-10-2017
answer is 0.89. the reason is that if you divide the two number (14.24 divided by 16) you will get 89/100 which is the same as saying 0.89


Answer Link
faithfaateia faithfaateia
  • 06-10-2017
$0.89 per pound, because in order to find how much it is per pound you would have to divide 16 and 14.24 which will give the answer of 0.89
Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from "Mad Cow, Furious Farmer." The disease was first detected in England in 1986, though some scientists think the very first cases started
percy jackson is scared of what in chapter 7 of book 1 ?
why do leaves appear green in color. A.because of cellular respiration or b.because of lack of oxygen c.because of the presence of chlorophy d.because of lact
What is the importance of the phosphorus cycle??
What is the LCM of 4 and 14
which object reflects light with with the longest wave
I Need help with my Spanish HW
The energy entering this system is equal to the energy leaving the system. Based on the law of conservation of energy, how many units of energy are entering the
y + 4 = 1 . 5 ( x − 4 ) how do you solve this linear equation for standard form in algebra ( need this question answered by 9:00)
tbh i hate word problems could someone help me. thanks their r only two of them