Rakaiw0 Rakaiw0
  • 07-09-2017
  • Mathematics
contestada

I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 16-09-2017
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer Link

Otras preguntas

4 3/4*3 2/5 help with this problem
Sketch the graph of each line y=1/4x-1​
In a "worst-case" design scenario, a 2000-{\rm kg} elevator with broken cables is falling at 4.00{\rm m/s} when it first contacts a cushioning spring at thebott
Which characteristics BEST describe the boy in stanza 3? A) brave and patient B) skilled and gifted C) cruel and cowardly D) silly and humorous plz help
How did the plight of the plebeians weaken the Roman Republic‘s
You want to find out about new developments in road materials for extremely cold conditions. Since this is a complex topic, you want to break it down into its m
I need help! Pleaseee
What is 4 yd 8 in + 6 yd 6 in?
what are the effects of pregnancy on the mother
Is it a null hypothesis or alternative hypothesis? (a) In Canada, the proportion of adults who favor legalized gambling equals 0.50. (b) The proportion of all