bridgetarviso bridgetarviso
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

kaylle and her mom went to the store for the school play they need 3 1/2 yards of string if each yard cost 4 dollars how much will 3 1/2 cost

Respuesta :

Qwerty115
Qwerty115 Qwerty115
  • 12-04-2024

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

Since we know that each yard of string costs 4 dollars, and that Kaylle and her mom need 3 1/2 yards of string total, we can:

- multiply 3 × 4 to get 12

Since 2 is 1/2 of 4, we can:

- add 12 + 2 = 14

3 1/2 yards of string will cost 14 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

A gardener is testing various values of x for a rectangular garden with length 2x + 5 meters and width x – 3 meters. The product gives the garden's area in squa
how do earth get gravitational force?
Why are festivals important to religious believers?
what does the sailfish look like
describe asia as a continent?
what does the sailfish look like
what are some organic compounds? is grass an organic compund?
(x³+6)(x⁴-9)= _____  (type terms in descending order) please help!!!!!
An infant is 32.625 inches (in) long. Write this as a common fraction.
Please can anyone help with this one? I 3y - 4 I = I 3y + 8 I