roadjack269 roadjack269
  • 05-04-2024
  • Mathematics
contestada

Find the unit price.
13 ounces of canned corn for $1.82
$1.82 divided by ___
13 divided by ___

Respuesta :

lolita6009 lolita6009
  • 05-04-2024

Answer:

Step-by-step explanation:

To find the unit price, which is the cost per ounce of canned corn, you divide the total cost by the total number of ounces.

Total cost: $1.82

Total ounces: 13

So, you divide $1.82 by 13 ounces:

1.82/13 ≈ $ 0.14

So, the unit price of canned corn is approximately $0.14 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What was the leading cause of the Pullman Strike?
what do the native americans bring to the colonists in jamestown
What makes Harald Hardrada a good king?
Is 1044 divisible by 2, 3, 5, 6, 9, and 10?
If the equation is p=2.5v-500 would the graph be going up or down?
how can common skin bacteria make people ill
How do you get 1.04 to the 12th power
At the malt shop a large chocolate shake takes 8/9 of a pint of milk. if the medium shake takes 1/7 the amount of a large ,how much does the medium shake take?
what did the chinese exclusion act of 1882 prevent them from doing
4b-7-15b+3      how do I simplify the expression