leojuansanchez leojuansanchez
  • 09-03-2024
  • Mathematics
contestada

Tennis balls are sold in cans containing 3 balls. What would be the total cost of one dozen tennis balls if the price can was $2.49?

Respuesta :

pccmcgowan pccmcgowan
  • 09-03-2024

Answer:

$9.96

Step-by-step explanation:

12 tennis balls can be split into 4 cans since 12÷3=4.

2.49×4=9.96

So, the total cost of 12 tennis balls is $9.96.

Answer Link

Otras preguntas

Which is a form of heat transfer that is reduced by using a pot holder when taking a hot dish out of an oven?
Please helpp! What is the equation of the quadratic function shown un the graph?
4/9 (3/8 x- 27/16) = 13/4
What is the charge of the nucleus of an atom?Why?
Select the correct answer.What argument does Thomas Jefferson make in this excerpt from the Declaration of Independence?We hold these truths to be self-evident,
245 is a natural numbers, whole numbers, integers, rational numbers, irrational numbers, or real numbers?
A cheese maker changes the temperature of her milk at a rate of -2 per minute. What is the change in the temperature of the milk after 25 minutes?
ASAP- what is the slope and line below?( UPDATE ) The answer is A.
Stopping distance of 2000kg car if 2000 N applied when traveling 20m/s
to round .634 to the nearest hundredth which digit do you look at to help you figured that out​