tori339347 tori339347
  • 08-02-2024
  • Mathematics
contestada

Jack went to a school supply store. He bought 10 pens for $0.25 cents each and 6
notebooks for d dollars each. He spent a total of $10. Write and solve an equation to
find the cost of one notebook.
KEY
Equation

Respuesta :

adejokewisdom31 adejokewisdom31
  • 08-02-2024

Answer:

[tex]40 [/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]10 \div 0.25 = 40[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

an eletric press consumes 120KJ of energy in 5 minutes, when the magnitude of current flowing through it is 2A. calculate the electric potential at which press
The school that Lisa goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the school sold 4 senior citizen tickets and 5 stude
How will you show the presence of water vapour in air?
what happens when limestone is heated
with the help of a reaction show that zinc is more reactive than iron.
Why it is necessary to remove waste material from our body? Explain.
how to covert ma into amphere?
Solve logarithm equation please with steps.
When an automotive battery is fully charged,the sulfuric acid and water mixture will have a specific gravity of about
notes on electric bulb