WILL GIVE BRAINLIEST TO THE BEST ANSWER!!!! The graph below shows the price, y, in dollars, of different amounts of granola, x, in pounds Which equation best represents the relationship between x and y?

WILL GIVE BRAINLIEST TO THE BEST ANSWER The graph below shows the price y in dollars of different amounts of granola x in pounds Which equation best represents class=

Respuesta :

Well this one is very simple. It seems to give 1 lb per 4 dollars spent. So, the best way to state this mathematically is x=4y or x=4×y.