cr8zl1fe92 cr8zl1fe92
  • 07-08-2017
  • Mathematics
contestada

What is the easiest way to find the answer?

What is the easiest way to find the answer class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 07-08-2017

multiply the number of ounces by the price per ounce

Blue jelly beans cost 0.28 per ounce and there are 4 ounces

 4 * 0.28 = 1.12

red jelly beans cost 0.55 per ounce and there is 3 ounces

3 *0.55 = 1.65

now add the totals: 1.12 +1.65 = 2.77

 this is more than the total they want of 2.20

 so it is not reasonable.

Answer Link

Otras preguntas

Federalists and antifederalists both claimed to represent the true spirit of the american revolution. which of these competing visions of national identity do y
Why did the confederate states want britain and france to recognize them?
Did columbus set out to discover the east indies or the west indies
Is 3y-4x=20 a function?
How to write a business plan
Early case studies of the brain found that damage to one side of the brain caused numbness or paralysis on the opposite side of the body. this suggested that:
What are the subscripts in the empirical formula of this compound? enter the subscripts for c, h, and o, respectively, separated by commas (e.g., 5,6,7)?
The city of new _____ was established as a trading post and dutch families built feudal estates up the ______ river valley
Suppose the same quantity is measured but with a more precise method giving an average and standard deviation of 15.0 ± 2.5. how many students out of 100 would
El perro ___ in ruido extraño