ruthnathalie28
ruthnathalie28 ruthnathalie28
  • 08-06-2017
  • Mathematics
contestada

what is the price per cubic inch for the extra large tub

Respuesta :

BlueSky06
BlueSky06 BlueSky06
  • 21-06-2017
The original problem states the volume of the tub and its price. The volume of the tub is supposed to be 785 cubic inches and the price is $9.99. To get the rice per cubic inch, we simply divide the price by the volume. So,
$9.99/785 = $0.0127/cubic inch 
Answer Link

Otras preguntas

Can someone Help pleasethere are 4 questions a,b,and,c​
como perdió el equilibrio mental don quijote
The coordinates of point P on a coordinate grid are (?5, ?6). Point P is reflected across the y-axis to obtain point Q and across the x-axis to obtain point R.
according to lazarus, secondary appraisal involves________
If I need to find 4 consecutive integers and the second and fourth equal 58 how do I find the first and third integers?
which causes natural selection to occur​
atoms such as carbon, nitrogen, and oxygen in a newborn's body are brand new.
What are the five functions of the human skeleton?
PLEASE HURRY!!! In which of the following sections would you put information about previous job experience? A.) EDUCATION and TRAINING B.) SPECIAL JOB-RELATED
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! What is the best way to gather information for each of the scenarios? Select Survey, Experiment, or Observatio