nyiababiee nyiababiee
  • 06-06-2017
  • Mathematics
contestada

Jake sold 12 candy bars. Holly sold three times as many as Jake. How many candy bars did they sell combined?

Respuesta :

troberts07
troberts07 troberts07
  • 06-06-2017
48 candy bars since three times twelve is thirty six plus twelve equals 48.
Answer Link
Samabueno123
Samabueno123 Samabueno123
  • 06-06-2017
48 is the answer
hope I helped :)

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a skydiver (mass = 80kg) is falling toward the Earth. Calculate the skydiver’s gravitational potential energy at a point when the skydiver is 100m abov
Find the unit rate. $49.50 for 512 hours
Why did the soviet union redirect water from the rivers that flow into the aral sea?
4x−3/2 − 5−2x/3 − 3x−4/3 = 5
What are enzymes 1. Chemical compounds that protect the body 2. Proteins that affect the rate of chemical changes in organic substances 3. Organic compound
The industrial revolution began in Great Britain partly because economist there:
In a shipment of 56 vials, only 13 do not have hairline cracks. If you randomly select 3 vials from the shipment, in how many ways can at least one of the 3 sel
HELP!! Use indirect object pronouns and the present tense of the verbs to form complete sentences.1) Javier / prestar / el abrigo / a Gabriel2) nosotros / vende
Please help with 3, 4 and 5
To what temperature must you raise a silver wire (c = 0.0038), originally at 20.0°C, to double its resistance, neglecting any changes in dimensions? (You can as