Seudónimo Seudónimo
  • 08-04-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal: 4 cans of soda for 1.37 or 6 cans of soda for 1.99?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 08-04-2017
1.37/4=$0.3425 per can

1.99/6=$0.33166 per can 

So the better deal is 6 cans for $1.99.
Answer Link

Otras preguntas

Are olympian gods and goddesses the same as greek gods and goddesses?
In the book the hiding place by Corrie Ten Boom, One of Corrie's friends, a Dutch police officer, allowed the Jews to escape. is this true or is this false
How many 3 inch bows can be made from 25 inches of ribbon? How many inches will be left over?
authors perspective usatestprepIs this Ok?​
Factor the polynomial completely. 2x2 + 8x - 3
review juliets dialogue with paris in scene 1 if juliet never met romeo might she have fallen in love with paris explain your answer
What mass of iron is needed to react with sulfer in order to produce 96 grand of Fe2S3 according to this equation: 2Fe + 3S = Fe2S3?
Help plz Help Help Help
All possible ways to solve 35-17
what is the gravity on a planet with 25,000,000kg and radius of 20m?