Seudónimo Seudónimo
  • 08-03-2017
  • Mathematics
contestada

which option is the better buy?
option 1 .10 candy bars for $6.75
option 2.12 candy bars for $7.25

Respuesta :

JaniceneshiaSmith15
JaniceneshiaSmith15 JaniceneshiaSmith15
  • 08-03-2017
The answer is going to be: Option 1

Option 1: 10 divided by 6.75= $1.50 for each candy bar
Option 2:12 divided by 7.25=$1.70 for each candy bar 
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-03-2017
option 2 is the best
Answer Link

Otras preguntas

What is 27/4 as a mixed number?
Ned mows 450 where's foot garden in 15 minutes. How many square feet of mow in 1 minute
what are natural rights
A wave will travel only as long as it has energy to carry. Is this true or false?
What multiplies to give you 130 and adds or subtracts to give you 3?
x2-3x-4=0 please help me factorize
can 21 over 42 be reduced
Solve the equation Rx+qx-d=gc
What values of x make the two expression below equal? (2x+1)(x-7)/11(x-7)=2x+1/11 A.) All real numbers expect -1/2 B.) All real numbers C.) All real numbers ex
The DHSMV ___________________________ monitors the sale and registration of vehicles and vessels within the state.