kloeyknows9375 kloeyknows9375
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

Please help me im begging

Please help me im begging class=

Respuesta :

lailabelle9647 lailabelle9647
  • 11-10-2022
Writing an equation

Let's say x is the number of ounces. Since the cost for each ounce is $0.85 then we can find the cost for the total amount of ounces by multiplying it by the cost of each one:

$0.85 · x

This is not the total cost, since the total cost has an additional of $5.50. Then the total cost is given by

c = $5.50 + $0.85x

Answer: C: c = 0.85x + 5.50

Answer Link

Otras preguntas

Why do historians consider political cartoons to be credible resources in historical inquiry?
true or false? the sum of the differences must be zero for any distribution consisting of n observations?
what does the word trodden mean?
The sun making your skin feel warm is heat transfer by A. convection B. reflection C. radiation D. conduction
how to not cry during a sad movie
Lucas read 30 percent of his book containing 480 pages what page is he going to read next
How to use ribosome in a sentence
What is a plasma membrane??
What does the fact that Tom has been eating jam against his Aunt's wishes reveal about his character? "TOM!" No answer. "TOM!" No answer. "What's gone with that
The product of the square of x and seven