Needanswers1290
Needanswers1290 Needanswers1290
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought a bag of 5 onions for a total cost of $4.75. At that rate, how
much would Henry pay for 12 onions?
A. $ 9.75
B. $11.40
C. $11.75
D. $16.75

Respuesta :

vgawecki vgawecki
  • 10-09-2022
B. Henry would pay $11.40 for 12 onions. To find out how much 1 onion is, divide $4.75 by 5 and you will get $0.95. Then times $0.95 by 12. So in the end, Henry would pay $11.40 for 12 onions.
Answer Link

Otras preguntas

two similar polygon have areas of 100 square inches and 81 square inches.If a side of the first is 5 in., find the corresponding side of the second polygon
Which statement is true about joint communities
Please help me and thamks
HELP!! What are the steps from gene to protein? Label and describe each step.
The graph of y = f ′(x), the derivative of f(x), is shown below. Given f(–4) = 2, evaluate f(4).
How did shifting government policy contribute to both of the 1920s bust of 1929
one elvis stamp and one liberty stamp cost a total of .63. a sheet of 40 elvis stamps and 20 liberty stamps cost a total of 18.40. determine the price of an elv
Which is true about locations above 70 degrees N latitude? They have a very large daily temperature range in the winter They have a very large daily temperature
What sport has an extremely high death rate? A. BASE jumping B. Skydiving C. Swimming D. Rock climbing
what steps should be taken to determine the authenticity of a primary source