Cookies are sold in the lunchroom for $2. Ana wants to buy cookies for a group of her friends. If she has $20, write an inequality to show the number of cookies cc she can buy. Use the variable c.

Respuesta :

Answer: she could buy 10 cookies.

Step-by-step explanation:

In order to figure out how many cookies she can buy just do 20÷2.