zaria7v
zaria7v zaria7v
  • 08-09-2022
  • Mathematics
contestada

help ASAP don't answer just for points, and have an explanation okay? e.x: writing the math out

help ASAP dont answer just for points and have an explanation okay ex writing the math out class=

Respuesta :

MakunouchiIppo
MakunouchiIppo MakunouchiIppo
  • 08-09-2022

Answer:

Josh spent $29.87

Step-by-step explanation:

$12.99 + 3.75×4.5 = $29.865 ≈ $29.87

Answer Link
thefandomist87
thefandomist87 thefandomist87
  • 08-09-2022

Answer:

Okay, so what you first want to do is is find out what 3.75 times 4 1/2 is. First you can start by transitioning 4 1/2 into decimal form like so:

  • 4.5

And then multiply 3.75 times 4.5

  • 3.75*4.5=16.87

Then add you quotient to the amount of money that he paid for the flat rate:

  • 12.99
  • 16.87 + 12.99 = 26.86

Answer = $26.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Tenant farmers in ancient Rome were
everyday use cite an example from the text
. I once tried to _____apple pie when I was in London. It was really delicious. A. do B. cook C. make D. show
Find the area of the kite.​
True or False? If a number rounds DOWN when rounded to the nearest whole number, then the number will round DOWN when rounded to the nearest tenth.
Step 1: 3- 9 + 8 62 Step 2: 3- 9 36 Step 3: 3- 9 +8 Step 4: 3-4+8 Step 5: 7 In which step did she make an error? O step 1 O step 2 O step 4 O step 5
Essay on Save Our Environment with heading and conclusion.
Go back to the Case Study on page 18. Answer the following questions about Jesse. You must type/submit 150 words. Jesse is a scholarship athlete beginning his j
PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Given that a circle has a diameter of 14cm and pi = 22/7; a) What is the value of r? b) What is its circumference?