ayata23
ayata23 ayata23
  • 06-07-2022
  • Mathematics
contestada

Help me please in this question

Help me please in this question class=

Respuesta :

arcticlasagna arcticlasagna
  • 07-07-2022

Answer:Answer

Step-by-step explanation:

For the first part, divide 46.54 by 5.2

46.54/5.2=8.95

$8.95 per pound

For the second part if he buys half as much, its half of 5.2 plus 5.2. Now use similar steps that I used in the first part to solve for your problem.

I got $97.50, but i am not 100% sure if it is correct, so try give it a try.

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of side AC of the triangle? Enter your answers in the boxes. If you could explain I would appreciate it
Did anyone try to stop the holocaust
What is one of the best ways to improve sentence flow in an essay? combine related sentences with transitional words begin all sentences in the same way make s
how many dollars the beef industry contribute to the us economy
Which one of the following foods is an example of a carbohydrate that should be restricted if you’re trying to lose weight? A. Beans B. Whole-grain pasta
What steps do I take for this
Which steps could be used to solve this story problem? At the art store paint costs $5, brushes cost $3, and packs of pastel crayons cost $13. Kari bought 3 po
Consider the equation 5x = 8. Write a scenario pertaining to the girls studying that is represented by this equation. Solve the equation and explain what the
what are cars and who invented cars
Consumption is the use of natural resources or fuels, or the amount of resources or fuels used. true false