ortiz4960 ortiz4960
  • 08-06-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $3.60. If Jeriel spent $2.40 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

roymilton829
roymilton829 roymilton829
  • 08-06-2022

Answer:

he bought 4 oranges

because you need to divide

Answer Link

Otras preguntas

Renaldo creates the string art shown. Can he use the same length of string to make LOJ and NKJ? Explain
An indirect proof is an argument that begins with the assumption that a conclusion is false, then uses logical reasoning to show that the assumption leads to a
You have configured a wireless access point to create a small network. For security, you have disabled SSID broadcast. From a client computer, you try to browse
what is tertiary production?​
suppose that a randomly generated list of numbers from 0 to 9 is being used to simlulate an event that has a probability of success of 30% which of these groups
Was Humayun a great warrior, give 2 reasons why
Please do this I just had a math tutor, I have a huge amount of Algebra homework I still need to finish and I have to study for the Spanish 4 unit test tomorrow
A spinner is divided into 7 equal regions, numbered 9 through 15. An arrow is spun and lands on one of the numbers. Which of the following best describes the pr
you will need to back up your computer files.
A temperature C, in degrees Celsius, is the same as a temperature of 9 5 C+32, in degrees Fahrenheit. The hottest temperature ever recorded in Puerto Rico was