sthephanie89 sthephanie89
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

14. A store was selling packs of paper for $1.82 a pack. Rosa spent $12.74 on the
packs of paper.
a. Write an equation to find the number of packs of paper, p. Rosa bought.

Respuesta :

storyjames570
storyjames570 storyjames570
  • 13-05-2022

Answer:

she bought 7 packs of paper

Step-by-step explanation:

12.74/p = 7

Answer Link

Otras preguntas

Which type of wetland restoration project involves making a deep cut in a riverbank and installing a gated structure to allow for the controlled flow of sedimen
According to the table, what was the rate of change between July and October?
lcm of (-24) and (-10​
Describe how subduction zones are created
facts about Mt.Everest by Rosanno Galante.​
WILL GIVE 50 POINTS! give 4 identities and proofs
The English unit of force is the “pound”. The SI (metric) unit of force is the...... (Whoever answers this is gonna get crowned brainiest thx)
Jerome bought 15 videos from a department store. Some videos were new releases, x, which cost $19, and some videos were classics, y, which cost $8. He spent a t
PLEASE HELP WITH THIS?!!!!
A variety of federal, state, and local laws govern the use of landfills and closed landfills. Identify the landfills that receive trash from your community, and