tdsimmons1742
tdsimmons1742 tdsimmons1742
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which product costs the most per ounce?

Which product costs the most per ounce class=

Respuesta :

rafiya2
rafiya2 rafiya2
  • 10-05-2022

Answer:

Jose's cereal

Step-by-step explanation:

Per ounce:

Betty's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Jose's cereal = 0.09 dollars (9 cents)

Bob's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Betty's cereal and Bob's cereal cost the same amount per ounce (6 cents).

Jose's cereal costs 9 cents which is greater than 6 cents.

Jose's cereal costs the most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What is d in the following arithmetic sequence? 5, 7, 9, 11, 13.... (A)5 (B)-2 (C)+2 (D)13
Natasha is handing out flowers. She has 4 roses, 8 daisies, and 8 carnations. What is the probability that the next two people Natasha gifts with flowers both r
it says I need to find f(2)​
I NEED HELP PLZ I WILL GIVE THANKS AND BRAINLIST
What is the difference between the Burden of Proof and the Preponderance of Evidence? Give an example of each.
A person borrows $200that he must repay in a lump sum no more than 8 years from now. The interest rate is 8.5% annually compounded. The borrower can repay the l
Which quotation from this passage is the best example of foreshadowing? “The three cows, who had seemed uneasy for some time past, set up a loud lowing.” “‘Jone
Find the real roots of quadratic equation y=2x-*-graphically​
Which sentence correctly uses an appositive phrase? A. Our former home, a small town in Texas, is a great place to visit. B. Even though we don't live there any
how can we make periscope ​