41329222 41329222
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Paul bought 5 books for $30.85. About how much did each book cost?

Respuesta :

Roxanne84
Roxanne84 Roxanne84
  • 08-03-2022

Answer:

$6.17

Step-by-step explanation:

Divide 30.85 by 5 to get the price of each book. Each book was $6.17

I hope this helped

Answer Link
kali05 kali05
  • 08-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:30.85/5=6.17

you can round up to $6.20

Answer Link

Otras preguntas

Rick and Ranger sell Toyotas for Tom's Auto. Over the past year they sold 360 cars. Assuming Rick sells 5 times as many as Ranger, how many Toyotas did Ranger s
what is the meadian and mode i tried but i got sooooooooo confused im in 7th grade
solve for x [tex] \frac{x}{a} [/tex]=[tex] \frac{y}{b} [/tex]
order from least to greatest
a snail travels 0.03 mile per hour. How far will the snail travel in 36.8 hours?
Sort in A and i , this words : has , wag , bad , six , will , sat , had , fix , him , if , can , hit ,why , for , help
what does this expression represent ? 5-na. Five more than some numberb. five less than some numberc. some number less than five.d. some number more than five
I need help solving these questions! I don't have my book and I am confused.
why did europe merchants want to find a sea route to Africa and Asia
8 5/9 + 3 5/9 + 6 4/9