Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

ratio equivalent to 12:21 with lower terms
What is the most important question to ask to determine wheatear a change is physical or chemical
Which word is the reflexive pronoun in this sentence? He carved the wooden plaque all by himself. a. all b. by c. himself d. he
What is the ratio of pennies to dimes in a dollar
right 680,705 in expanded form
oliver has one juicebox. lucy has one fewer juicebox than oliver.how many juices does lucy have? Write the number.
Which fraction us equal to 2/3 : 4/7 8/12 6/9
between which two square roots of integers could you find 2.7182818284
what is 13/250(fraction) as a decimal?
Why do many desert plants have small leaf