johnnyhardnett404
johnnyhardnett404 johnnyhardnett404
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3.36. How much would234 pounds of lunch meat cost?​

Respuesta :

k1357nplayz k1357nplayz
  • 10-02-2022

Answer:

$6.6

Step-by-step explanation:

This is what we know:

You can say that they are proportional because there is a unit price for each pound.

There are a couple of ways to do this but I'll show you this one:

Ratio and proportion:

Step-by-step explanation:

https://brainly.com/question/2438420

answer is x= 6.6

Answer Link

Otras preguntas

I’m confused on this one
Which of the following statements about citations is true? a. All teachers use the MLA format to cite sources. b. Most teachers like students to use A
How job requirements have changed in the united states?
If angles are supplementary, then one of the angles is an obtuse angle. a[always b[sometimes c[never
the boiling of jet fuel is 390f. rounded t the nearest degree, what is the temperature in degrees celsius? where c represents degrees celsuis and F represents d
which represent a quadratic function
Simplify (-2) 2 + |-15| ÷ 3 11/3 19/3 9
What are the domain and range for the cube root function graphed below?
PLEASE HELP FIRST GETS BRAINLIEST. How many families in the neighborhood have sports utility vehicles only? A. 4 B. 5 C. 9 D. 14
Suppose you choose two marbles from a bag containing 2 red marbles, 5 white marbles, and 3 blue marbles. Find the probability that both marbles are blue. find p