001136lism 001136lism
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
A. $0.57 per can B. $1.75 per can C. $2.52 per can D. $3.30 per can

Respuesta :

ashelybroussard9
ashelybroussard9 ashelybroussard9
  • 09-02-2022

Answer:

1.75 is the answer

Step-by-step explanation:

1.75 x 12= 21

Answer Link
kgoard2007
kgoard2007 kgoard2007
  • 09-02-2022
Answer is B: $1.75

Explanation 21 divided by 12 =1.75
Answer Link

Otras preguntas

How do you find the perimeter of a dented square?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?