jamerriasanders jamerriasanders
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

A catering company sells an 8 lb container of food for $54. Use a model to write a rate for this situation. What does this rate mean?

Respuesta :

haden52q haden52q
  • 09-02-2022

Answer:

$6.75 per pound

Step-by-step explanation:

$54 ÷ 8lb = $6.75/lb

or a 1:6.75 ratio/rate

Answer Link

Otras preguntas

A baseball player hits a ball toward the outfield. The height h of the ball in feet is modeled by h(t) = -16t2 + 22t + 3, where t is the time in seconds. If no
Why do you think that presidents in recent years have given vice presidents more responsibilities? Give two reasons and explain why you think that way.
how do you factorize this expression? 8st+7su+9sv
A typical container of orange juice concentrate holds 12 fluids ounces (fl oz). The standard recipe is "Mix one can of concentrate with three cans of cold water
how many ARP wardens were there in Britain in WWII
eva wants to make 2 pieces of pottery. she needs 3/5 pound of clay for 1 piece and 7/10pound of clay for the other. she has 3 bags of clay that weigh 4/5pound
Four ways the Jews preserved there heritage
0.7 is 10 times as much as
How to use the words inventory and fluctuate in a meaning full sentence
use the equation f(s)=8s+15 to evaluate the function at each value. explain what each means in terms of the problem