idontknowtbh1324 idontknowtbh1324
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper 6 donuts for 6 dollars or 12 donuts for 10 dollars

Respuesta :

lil7meowmeow
lil7meowmeow lil7meowmeow
  • 08-02-2022

Answer:

6 donuts.

Step-by-step explanation:

Think of it as an individual product, the donut.

6 donuts for 6 dollars, make each donut cost 1 dollar.

But for 12 donuts for 10 dollars, make each donut cost 1.2 dollars.

So, it's cheaper to buy 6 donuts with 6 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Why save html documents as lowercase.?
Why not slow down and enjoy the food you make and eat? Here are some recipes that you're sure to enjoy. Where would this sentence most likely be used? A. In
Which expression is equivalent? −3(6x + 7) + 4(7x + 2) A) 10x + 13 B) 10x − 13 C) −10x + 13 D) −10x − 13
What was the primary way that the economy in the south differed from the economy of the north?the farms of the south did not rely on enslaved labor. the farms o
Which element of King’s analysis of horror cannot be found in “The Adventure of the Mysterious Picture”?
Conductance is directly proportional to the length of a conductor. true false user: resistance is inversely proportional to the _____ area of the conductor. len
"The rain in Spain stays mainly on the plain." Classify which SOUND DEVICE is being used, and explain your reasoning.
Which rational number equals 0 point 1 with bar over 1? 1 over 11 1 over 10 1 over 9 1 over 8
Differences between argentina and the united states?
Which word set completes the following analogy? chassis : brakes :: leaf : tree keyboard : mouse da