nyawilliams23 nyawilliams23
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

If you can buy 5 apples for $2.40, how much would 8 apples cost?

Respuesta :

dragonlover2557
dragonlover2557 dragonlover2557
  • 08-02-2022

Answer:

$3.84

Step-by-step explanation:

2.40$ divided by 5 is 0.48. So 48 cents an apple. Multiplied by 8 apples is 3.84

Answer Link

Otras preguntas

If all the particles in a metal spoon start moving faster, how has the spoon's temperature change?
As a developing country reaches the status of industrialized, what happens to the birth rate?
How did the geography of Constantinople help the Byzantine Empire?
Describe the Union military strategy that was executed during the Civil War. My answer: The Union strategy was created on a plan that was designed by General Wi
Add a preposition phrase to the sentence the injured man hobbled
how can properties help me divide
why to organisms need natural resources?
Solve by taking the square roots of both sides. (x + 4)^2 - 5 = 2
What is the answer to 5 2/3+1 1/2
A spring with a mass of 400.0 g is set into simple harmonic motion. The graph of the force of the spring vs. displacement is shown. The data of the position of